Wpadki podczas ślubu i wesela – tak, niektórym możemy zapobiec!

Zawarcie związku małżeńskiego to bardzo wzruszająca chwila i bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy dzień w życiu. W związku z powyższym każda para chce, aby wesele było po prostu idealne.

Powiedzmy sobie szczerze, dążenie do ideału bywa trudne 🙂 Wpadki i zaskakujące sytuacje „chodzą po ludziach”. Ważne, by zachować dystans do zaistniałych przypadków, potraktować je z przymrużeniem oka. Dlaczego nie zawołać fotografa, aby upamiętnił chwilę, gdy nasz tort ląduje na podłodze…?

wpadki podczas ślubu wesela

Są oczywiście pewne rzeczy, których podczas ślubu i wesela możemy uniknąć dzięki spokojnym, rozważnym przygotowaniom. Dotyczy to zarówno nowożeńców, jak i weselnych gości.

Rady dla nowożeńców:

 • Kłopotliwe zaproszenia: przede wszystkim chodzi o literówki, ale ważna jest również forma zaproszenia – w przypadku, gdy osoba zapraszana od dłuższego czasu pozostaje w nieformalnym związku z inną, nie powinno się zapraszać jej jako osoby towarzyszącej ale konkretnie, z imienia i nazwiska.
 • Niewłaściwe rozmieszczenie gości przy stołach; posadzenie obok siebie osób, które się nie znają lub wręcz są ze sobą skłócone, podobnie posadzenie osoby dorosłej przy rodzicach. Inna sytuacja może zaistnieć, gdy Para Młoda zrezygnuje z winietek. Może okazać się, że mąż z żoną nie mogą siedzieć obok siebie ze względu na brak sąsiednich miejsc...
 • Zmuszanie gości do zabawy – na siłę. Unikajmy sytuacji, kiedy Para Młoda podchodzi do stołów i wyciąga gości do zabawy „bo dzisiaj muszą się bawić” – absolutnie nie powinno się tak robić.
 • Znikająca Para Młoda. Długie oczekiwanie wynikające z sesji zdjęciowej Młodych od zawsze bywa źle odbierane przez gości przyjęcia. Skróćmy ten czas maksymalnie! Obecnie pary coraz częściej decydują się też na sesję w dniu innym niż ślub.
 • Znikająca Para Młoda 2. Para, która niejako chowa się przed gośćmi. W zasadzie trudno jest racjonalnie wytłumaczyć takie zachowanie: przeliczanie zawartości kopert w trakcie przyjęcia – łatwiej nazwać to po imieniu: nieelegancko, źle, niekulturalnie, nietaktownie…
 • Ustawienie na stołach weselnych zbyt obszernych dekoracji, które przeszkadzają w kontakcie wzrokowym i w rozmowie gościom siedzącym naprzeciwko siebie.
 • Zbyt głośna muzyka, również przeszkadzająca w rozmowach. Z innej beczki: „cisza” na weselu. Zespół zwykle robi przerwy w muzyce, powinniśmy dopilnować, by puścił coś w tle...
 • Zbyt wyszukane menu, gdy większość gości preferuje „proste” posiłki. Przy okazji uważajmy na "szwedzki stół" w zastępstwie dań podawanych do stołu, na ogół taka forma nie sprawdza się na weselach.
 • Zbyt mało jedzenia/napojów/alkoholu.
 • Wypicie zbyt dużej ilości alkoholu przez Państwa Młodych. Obciach!
 • Niechciane zabawy weselne. Najlepiej wcześniej ustalić ich przebieg z zespołem, niż zmuszać się do udziału w grach, które nie przypadną nam do gustu. Uwaga na te z podtekstami erotycznymi – goście mają różną wrażliwość w tym względzie.
 • Kilkugodzinne oczepiny. Można się spokojnie wyrobić w pół godziny, inne zabawy weselne niech będą przeplatane posiłkami i tańcami.
 • Nie zadbanie o noclegi dla gości, jak również zapewnienia o organizacji transportu dla gości i jednocześnie jego niezapewnienie.
 • Zbyt późne podziękowanie (lub jego brak) gościom, którzy nie przybyli na ślub, za ich prezenty (kilkumiesięczne opóźnienie naprawdę nie wygląda dobrze).

Rady dla gości przyjęcia weselnego:

 • Biel pozostawmy Pannie Młodej. Dobierając sukienkę nie powinno się decydować na biały kolor – ten kolor jest zarezerwowany dla Pani Młodej, ponieważ to ona w tym dniu jest najważniejsza. To jej święto i nie powinno się jej stwarzać konkurencji.
 • Nie wyręczajmy fotografa, kamerzysty. O, mam smarfona, nowy model. Ale nie musisz co chwilę latać z telefonem i pstrykać fotki, ani tym bardziej kręcić filmików.
 • Potwierdzenia. Przyszli nowożeńcy zawsze proszą o potwierdzenie przybycia na wesele. Gdy już potwierdzicie, należy się pojawić i w drugą stronę – przybycie należy potwierdzić. Wesele jest organizowane na konkretną liczbę osób, więc każda niezapowiedziana osoba będzie problemem i niepotrzebnymi nerwami dla Pary Młodej. Równie niesmaczne jest niepojawienie się na weselu, pomimo że wcześniej się zadeklarowało, że się przyjdzie. To narażenie Pary Młodej na niepotrzebne koszty, a przy weselu nie są one wcale małe. Dodatkowo pozostawienie pustych miejsc przy stole nie będzie miłe dla pozostałych gości.
 • Spełnijmy prośbę Młodej Pary. Nowożeńcy coraz częściej proszą gości o to, by zamiast kwiatów przynieśli ze sobą wino, książkę, przybory szkolne dla dzieci z Domów Dziecka, zdrapki Lotto lub wsparli cel charytatywny. Dostając zaproszenie powinno się dostosować do prośby Młodej Pary i nie wręczać kwiatów, „bo przecież na ślubie nie można pojawić się bez kwiatów”...
 • I jeszcze cytat wpisu z jednego z forów weselnych:

„Ludzie w ogóle nie potrafią zachować się na weselu. W ogóle! W ostatnią sobotę brała ślub moja siostra. Niektórzy goście nie dawali jej spokoju. Ciągle ktoś podchodził i skarżył się. Na zespół, który nie grał takich piosenek jak chcieli, na jedzenie, za małą ilość wódki, a nawet zapchany kibel. Wesele zamieniło się w koncert skarg. Współczułam mojej siostrze."

wpadki podczas ślubu wesela

Nie wspomnieliśmy tutaj o wpadkach podczas przysięgi z nieśmiertelnym „...i nie dopuszczę cię aż do śmierci” ani o potknięciach na schodach przed kościołem lub przy pierwszym tańcu – wynikają one zazwyczaj albo ze stresu, albo powstają w wyniku czynników, na które nie do końca mamy wpływ. Natomiast warto zwrócić uwagę na powyższe uwagi w trakcie przygotowań do ślubu i wesela. Podkreślamy: nawet jeśli nam się przydarzy jakaś kłopotliwa sytuacja – starajmy się wybrnąć z niej z uśmiechem i dystansem. Wszystko potem - wspólne szczęście – najważniejsze!

LAST MINUTE FOLWARK STARA WINIARNIA MSZANA DOLNA

3 Responses

 1. Ola
  | Odpowiedz

  Mam ślub w lipcu i już teraz godzinami siedzę z narzeczonym i rozmieszczam gości przy stołach. Jakaś masakra jest… ten tego nie lubi…. z tym pokłócony… te się nie odzywają do siebie i takie tam… Jakiś obłęd!

 2. Magda
  | Odpowiedz

  Świetny wpis, bardzo pomocny

 3. Patryk
  | Odpowiedz

  😀 naprawdę czyta się ciekawie, dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *