Wesele w Wietnamie – szczęście w kolorze czerwonym

wpis w: Bez kategorii 0

Wesele w Wietnamie

Wietnam to egzotyczny, bardzo interesujący kraj Azji Południowo-Wschodniej, leżący na Półwyspie Indochińskim. Graniczy z Chinami, Laosem i Kambodżą, co miało ogromny wpływ na kształtowanie się lokalnej historii, kultury i kuchni. Nawiązując do wpisu o różnorodności tradycji ślubnych i weselnych w różnych rejonach świata oraz wykorzystując naszą urlopową eskapadę do Wietnamu, postaramy się ukazać wyjątkowość zwyczajów weselnych, panujących w tym kraju.

Wesele w Wietnamie

Ceremonia ślubna w Wietnamie to wzruszająca i oryginalna uroczystość, w której rytuały zachowywane są od wieków. Ponadto jest to tradycja, głębokie zanurzenie w tajemnicy jedności kobiety i mężczyzny, zjednoczenie przedstawicieli dwóch rodów w całość. Oczywiście współcześnie nowe trendy coraz częściej przeplatają się z elementami tradycyjnymi, to znak czasów i otwartości kraju na świat.

wesele w Wietnamie

I tak dawniej małżeństwa zawierane były zazwyczaj przez 18-letnie kobiety, które swatano z 20-letnimi mężczyznami. Była to pewnego rodzaju norma, coś na kształt ideału. W tej chwili jednak wiele młodych osób pragnie zdobywać wykształcenie i osiągać sukcesy zawodowe, dlatego też coraz to więcej Wietnamczyków decyduje się na ślub w nieco późniejszym wieku. Coraz mniej jest też aranżowanych przez rodziny ślubów, a młodzi żenią się... z miłości.

wesele w Wietnamie

Tradycyjne wesele trwa 2-3 dni, odbywa się w ciągu tygodnia roboczego o najprzeróżniejszych godzinach. Wietnamskie śluby są bardzo kosztowne - nierzadko goszczą nawet 1000 gości - taki ślub potrafi kosztować tyle pieniędzy, ile Wietnamczyk zarabia w ciągu dziesięciu lat 🙂 Zdarza się, że mniej zamożne rodziny spłacają bardzo długo zaciągnięte na ten cel kredyty...

wesele w Wietnamie

Przed głównym weselem organizowane są dwa pomniejsze przyjęcia: pierwsze odbywa się w domu pana młodego, gdzie bawi się wyłącznie rodzina z jego strony, kolejne – w domu panny młodej, gdzie świętują goście z jej strony. W rodzinnym mieście panny młodej celem ceremonii jest symboliczny gest potwierdzający zgodę rodziny panny młodej i chęć zabrania jej do domu pana młodego przez jego rodzinę. Tutaj ma miejsce formalna część ceremonii. W rodzinnym mieście pana młodego zazwyczaj odbywa się duże przyjęcie z mniej formalną ceremonią.

Wietnam

Przed przyjściem panny młodej do jej nowego domu odbywa się ceremonia „wypędzenia nieszczęścia” z... panny młodej. Przyszła żona siedzi na krześle, a ludzie chodzą wokół niej i grają na trąbkach i bębnach. Ceremonia ma także podziękować jej rodzinie za wychowanie tak wspaniałej córki. Aż do miesiąca po zamążpójściu panna młoda nie może odwiedzać innych domostw, by nie stracić „szczęścia”. Ślub zawierany jest przed ołtarzem przodków, nowożeńcy otrzymują nasiona arbuza, co oznacza życzenia narodzin zdrowych dzieci. Przyjętym powszechnie prezentem - nie tylko na tą okazję - jest czerwona „koperta” (Lucky Money Envelopes) – ile się w niej znajdzie tych „szczęśliwych pieniędzy”, to już zależy od zasobności portfela lub relacji z młodą parą. Prezenty również zapakowane są zazwyczaj w torebki i papier o barwie czerwonej - kolor ten symbolizuje tutaj szczęście i dobrobyt.

Czerwone wesela

W Polsce i większości krajów na całym świecie panna młoda w dniu ślubu zakłada białą suknię, która jest symbolem czystości i oddania mężczyźnie. Również dekoracje na ogół dobiera się w barwach jasnych czy pastelowych. Tradycyjne wesele wietnamskie prezentuje się zupełnie inaczej; suknia panny młodej, ubrania gości czy dekoracje są w "szczęśliwym" kolorze czerwonym. Szczęście jest przecież najważniejsze na nowej drodze życia.

wesele w WietnamieWesele w Wietnamie

Tradycyjna suknia panny młodej na ślub jest wykonana z jedwabiu, ozdobiona haftem ze złotą nicią, drogim warkoczem i biżuterią. Ao dai to tradycyjny wietnamski strój składający się z długiej, dopasowanej sukienki (ao) i szerokich spodni (dai). Panna młoda może nosić tradycyjne nakrycie głowy zwane "khan dong" ozdobione kwiatami lub innymi ozdobami, coraz modniejsze są też welony. Biżuteria - kolczyki, naszyjniki czy bransoletki - bywa rodzinna, dziedziczona z pokolenia na pokolenie. Dopełnieniem stroju są eleganckie buty, często w kolorze białym lub srebrnym. Mężczyźni ubrani są na ogół w Ao dai, choć coraz więcej mężczyzn wybiera garnitur.

wesele w Wietnamiewesele w Wietnamie

Często jeszcze przed ślubem młode pary mają sesję fotograficzną. Jest to niezwykłe, gdyż prezentują się oni wówczas w różnych kreacjach i różnorodnej scenerii.

 

Na wietnamskim weselu zazwyczaj serwowane są tradycyjne dania, takie jak pho (zupa rybna), goi cuon (roladki z wermiszelą i warzywami) oraz różne rodzaje mięs i ryb - kuchni wietnamskiej nie sposób pomylić z żadną inną. Nie ma tu ociekających tłuszczem potraw czy gęstych sosów, dzięki bogactwu owoców morza, ryb, świeżych owoców i warzyw oraz ryżu i makaronu sojowego uważa się ją za jedną z najzdrowszych na świecie.

Do jedzenia używa się wyłącznie pałeczek i łyżek, o charakterystycznym dla Wietnamu, bardziej kanciastym kształcie. Kuchnia wietnamska wyróżnia się też użyciem rodzimych ziół i przypraw, dzięki czemu każda potrawa posiada unikalny smak i aromat. Będąc w Wietnamie koniecznie powinniśmy spróbować zupy Pho, zupy Udong oraz wszelkich rodzajów smażonego makaronu. Alkohol? Dominuje kukurydziany bimber 🙂 Warto spróbować wino ryżowe (ruou) - ma około 20% (na wiejskim weselu może być mocniejsze o 10-15%...). Uwaga! Tutejszy zwyczaj sprawia, że goście przyjęcia są częstowani alkoholem dość nachalnie przez współbiesiadników - Polacy zazwyczaj zadziwiają miejscowych, którym do osiągnięcia stanu upojenia wystarcza równowartość wypicia trzech piw... Generalnie goście z dalekiego kraju są tutaj tradycyjnie uprzywilejowani podczas wszelkiego rodzaju kulinarnych spotkań 🙂

Wietnam kuchnia

Warto odwiedzić Wietnam, znajdziemy tu przepiękną i unikalną przyrodę oraz sympatycznych i uśmiechniętych ludzi (to jeden z tych krajów, którego mieszkańcy uważają się za najszczęśliwszych), ciekawe zabytki, ale przede wszystkim jedną z najlepszych kuchni świata.

Wietnam Wietnam

 

Masz pytania? Napisz: manager@folwarkstarawiniarnia.pl

Zadzwoń: +48 18 33 12 382, +48 506 140 446

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *