Jak dbać o pierścionek zaręczynowy, biżuterię?

 

Piękno biżuterii jest nieprzemijające, ale niestety kruche i delikatne.

Warto zadbać o szczegóły, by cieszyć się nią jak najdłużej...

 

Biżuterię mogą Państwo nosić tak, jak mają na to ochotę. Należy jednak pamiętać, że niektóre przyzwyczajenia czy brak należytej troski mogą spowodować jej szybsze zużywanie się lub nawet zniszczenie. Jeśli zależy Państwu, aby Wasza biżuteria dłużej wyglądała jak nowa, prosimy o zapoznanie i zastosowanie się do kilku wskazówek.

Codzienne użytkowanie

Sugerujemy zdejmowanie biżuterii noszonej na dłoniach podczas prac domowych, aby nie narażać jej na porysowanie lub uszkodzenia chemiczne (odbarwienia, pęknięcia lutów).
Zwróćmy także uwagę na to, by nie kąpać się i nie spać w biżuterii. Warto zdejmować ją także do ćwiczeń i aktywności fizycznej – bardzo łatwo wtedy o mechaniczne uszkodzenia, na przykład zerwanie łańcuszka czy zgubienie drobnych elementów.
Pamiętajmy, by perfumować się przed nałożeniem łańcuszka, a balsam nakładać po zdjęciu biżuterii. Biżuteria pod wpływem kosmetyków może być narażona na ciemnienie, odbarwienie.

Dbaj samodzielnie

Jeżeli mocno zabrudzimy łańcuszki, bransolety lub inną biżuterię bez kamieni, nie musimy od razu oddawać jej w ręce fachowca. Sugerujemy zanurzyć biżuterię w ciepłej wodzie z niewielką ilością denaturatu lub amoniaku lub soku z cytryny. Po takiej kąpieli biżuterię obficie płuczemy czystą wodą i wycieramy miękką tkaniną. Środki do czyszczenia w płynie pozwalają głównie usuwać ciemny nalot, ale nie wypolerują samej powierzchni, dlatego efekt końcowy zależy również od stopnia zużycia samej biżuterii.
Nie należy czyścić w ten sposób biżuterii z delikatnymi kamieniami. Jeśli nie jesteśmy pewni czy daną biżuterię możemy samodzielnie czyścić, radzimy zapytać doświadczonego złotnika.

Przechowuj starannie

Biżuterię, której przez dłuższy czas nie używamy, radzimy przechowywać specjalnych pudełkach lub kuferkach przeznaczonych do przechowywania biżuterii. W ten sposób ograniczamy dostęp promieni słonecznych i powietrza oraz zabezpieczamy przed przypadkową deformacją lub zerwaniem łańcuszka.
Zadbajmy również o to, by nasza biżuteria miała jak najmniejszy kontakt z kosmetykami i perfumami. Nawet metale szlachetne mogą bowiem wchodzić w reakcje z substancjami chemicznymi zawartymi w kosmetykach. Szczególnie niebezpieczne są one dla biżuterii wykonanej ze srebra.

Czyść u profesjonalisty

Ulubioną i często noszoną biżuterię można raz na rok oddać w ręce specjalisty. Radzimy przynieść ją do zaufanego zakładu jubilerskiego i poprosić o profesjonalne czyszczenie oraz przegląd czy nie są konieczne drobne naprawy. Bardzo często profesjonalne umycie poprawia estetykę i komfort użytkowania. Dokładny przegląd pozwoli zapobiec potencjalnym poważniejszym uszkodzeniom w przyszłości.

Zadbaj o pierścionek zaręczynowy

Pierścionek zaręczynowy, tak jak każda biżuteria, wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych oraz regularnych wizyt u jubilera. Nigdy nie używajmy do czyszczenia pierścionka preparatów zawierających aceton, chlor czy wybielacz. Lekkie zabrudzenia czy tłuste plamy po kremach lub balsamach możemy usunąć samemu. Wymieszajmy w miseczce kilka kropli płynu do naczyń z ciepłą wodą. Jeśli pierścionek wykonany jest ze złota i nie posiada dodatkowych elementów, możemy całkowicie zanurzyć go w miseczce i pozostawić na 15-20 min, a następnie oczyścić go delikatnie miękką szmatką, opłukać, osuszyć i pozostawić do wyschnięcia.

Jeśli jednak w pierścionku zakute są kamienie szlachetne, np. brylanty, nie należy całościowo zanurzać pierścionka. W takim wypadku zanurzamy w przygotowanej mieszance fragment miękkiej ściereczki i pocieramy nią delikatnie zabrudzone miejsce biżuterii. Gdy zabrudzenie zniknie, płuczemy szmatkę w ciepłej wodzie i ponownie przecieramy biżuterię, aby spłukać z niej detergenty. Suchą ściereczką wycieramy pierścionek i pozostawiamy do wyschnięcia. Nigdy nie używamy narzędzi, które mogą spowodować powstanie rys na powierzchni pierścionka. Do polerowania używamy zawsze wyłącznie ściereczek polerskich - stosowanie innych materiałów może powodować zarysowania z powodu chropowatej struktury włókien.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak używanie specjalnych preparatów do czyszczenia biżuterii określonego typu lub udanie się do pobliskiego jubilera, który w sposób profesjonalny i przy użyciu specjalistycznych substancji i narzędzi przywróci pierścionkowi blask i naprawi ewentualne uszkodzenia.

Pierścionek zaręczynowy możemy ubezpieczyć - robią to takie gwiazdy jak Beyonce czy Joanna Krupa. Nie musimy jednak, wzorem amerykańskiej wokalistki, na co dzień nosić jedynie atrapy.

Zapraszamy na nasze Targi Ślubne - wśród wystawców są również firmy jubilerskie, można nie tylko zapoznać się z aktualną ofertą, ale i zadać pytania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *