Pierścionek zaręczynowy – jak wybrać?

 

Oświadczyny to jeden z ważniejszych momentów w życiu - wymagają szczególnej oprawy.

 

Każdy mężczyzna proszący swoją ukochaną o rękę chce nie tylko usłyszeć magiczne „tak”, ale również zachwycić i olśnić swoją wybrankę serca wyjątkowym pierścionkiem zaręczynowym - symbolem jego miłości.

Historia pierścionka zaręczynowego sięga czasów starożytności. Wielu początek tradycji wręczania pierścionka przypisuje Egipcjanom, którzy wierzyli, że okrąg jest najdoskonalszym symbolem wieczności. W Starożytnym Rzymie kobiety otrzymywały dwa pierścionki zaręczynowe - jeden z nich nosiły na publiczne wyjścia, a drugi w domowym zaciszu. W starożytności wyklarowało się również, na którym palcu powinno się nosić pierścionek zaręczynowy. Ma on oczywiście ścisły związek z miłością. Przez palec serdeczny, na który zwyczajowo zakłada się pierścionek, przebiega legendarna Vena Amoris - żyła prowadząca prosto do serca.

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Dla 99,9% narzeczonych ich pierścionek zaręczynowy, jaki by nie był, jest najpiękniejszy na świecie 🙂 Aby jednak upewnić się, że Wasza wybranka nie będzie jednym z wyjątków od tej reguły, postarajcie się zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

1. Spróbuj rozpoznać preferencje Twojej ukochanej.

  • Zwróć uwagę, czy ukochana ma pierścionek, który nosi najczęściej, o który najbardziej dba lub który lubi pokazać koleżankom.
  • Zajrzyj do miejsca, w którym przechowuje biżuterię i zobacz jaki kolor tam dominuje.
  • Zapytaj Teściowej...

2. Zauważ, czy najbardziej ulubiony pierścionek:

  • czy jest z jednym kamieniem czy z wieloma,
  • w jakim kamienie są kolorze,
  • czy kamienie są małe czy duże,
  • czy pierścionek jest delikatny, wąski czy szeroki i okazały.

3. Określ styl, który pasuje do przyszłej narzeczonej. Czy woli skromną biżuterię, czy wręcz przeciwnie, rzucającą się w oczy? Czy woli pierścionki z odznaczającym się oczkiem, czy raczej kształtem przypominające obrączkę? Pierścionek zaręczynowy będzie zdobił rękę Twojej wybranki aż do końca życia, warto więc zadbać aby trafił on w jej gust. Skala różnorodności pierścionków dostępnych na rynku jest zaskakująca - od wzorów klasycznych, po styl retro i awangardowy. Najważniejsze, żeby był on dopasowany do stylu, w którym najlepiej czuje się Twoja partnerka.

Warto, aby biżuteria zaręczynowa współgrała z resztą jej biżuterii. Jeśli Twoja wybranka nosi srebrną biżuterię to radzimy kupić pierścionek wykonany z białego złota. Jeżeli jest ona zwolenniczką klasycznej, złotej biżuterii to polecamy zakup z żółtego złota. Dla niezdecydowanych ciekawym rozwiązaniem są także pierścionki z dwukolorowego złota, łączące w sobie odcienie złota i srebra.

Jak określić rozmiar pierścionka zaręczynowego?

Najprostszą sytuację mają Ci, których przyszłe wybranki noszą na co dzień tego typu biżuterię (na palcu serdecznym!). Wystarczy choć na chwilę wejść w posiadanie pierścionka i zmierzyć jego średnicę od wewnątrz. Jak? Wystarczy włożyć pierścionek na swój palec i zaznaczyć miejsce, do którego udało się wsunąć biżuterię. Dobrym sposobem jest też odciśnięcie obwodu w plastelinie czy mydle, co pozwoli nam potem na spokojne (?) wykonanie pomiaru. Nie zawsze jest "z górki" - można posłużyć się małym podstępem, np. poprosić ukochaną o pożyczenie Wam pierścionka, przed jakimś ważnym spotkaniem (prawdziwym lub wymyślonym), np. jako talizmanu na szczęście i z nim właśnie wybrać się do jubilera. W sytuacjach skrajnych pomaga mierzenie obwodu serdecznego palca podczas snu partnerki. Po fakcie pierścionek zaręczynowy można u jubilera co prawda odpowiednio dostosować, zmniejszyć, ale.. lepiej upewnić się podczas zakupu. Nie ma takiej możliwości w przypadku pierścionka wykonanego z tytanu lub wysadzanego dookoła kamieniami.

Klasyczny, znany z filmów, pierścionek zaręczynowy to wzór jednokamieniowy o prostej formie, z brylantem znajdującym się w subtelnym koszyczku, tzw. chaton. Nie każdy jednak musi lubić i stawiać na klasyczne rozwiązania...

Pierścionki w stylu vintage – kobiece, romantyczne i wyjątkowe

Pierścionek zaręczynowy jak z toaletki arystokratki lub kuferka prababci to pochwała kobiecości i wybór dla indywidualistki. Moc staromodnych pierścionków tkwi w ich oryginalności, poczuciu, że drugiego takiego nie ma na świecie. W tym roku hitem są pierścionki nawiązujące do epoki edwardiańskiej – inspirowane biżuterią Marii Antoniny, delikatne, subtelne, a przy tym bardzo trwałe i wytrzymałe. Finezyjny design, koronka, łączenie platyny z diamentami i perłami, wiele kamieni szlachetnych razem – oto typowe cechy tego stylu.

Pierścionek z efektem halo

Twoja ukochana uwielbia błyszczeć? Jeśli chcesz, żeby zaparło jej dech w piersiach, kup pierścionek, który ma efekt halo. Halo to świetlista aureola wokół głównego kamienia, którą tworzą otaczające go mniejsze kamienie (zwykłe brylanty). Halo sprawia, że pierścionek pięknie mieni się przy najmniejszym ruchu ręką, a do tego daje wrażenie, że karat jest większy.

Pierścionki typu „stack”

Tzw. stacki (stacking rings) to pierścionki, które można nosić pojedynczo, ale ich bazową ideą jest łączenie – kilka podobnych, uzupełniających się pierścionków lub obrączek zakłada się razem na dłoń lub wybrany palec. „Stacking rings” były hitem kilka lat temu, gdy triumfy święcił styl boho chic (długie, luźne, powłóczyste suknie, kwiaty we włosach, luźne warkocze, skromne bukiety, no make-up), ale... obecnie również są chętnie wybierane.

Pierścionek z klejnotem w kształcie łezki

Kształt gruszki (łezki) zarezerwowany jest zwykle dla diamentów i najlepiej prezentuje się w kolczykach i wisiorkach, ale w tym roku ten szlif zawojował zaręczynowe pierścionki, i to niekoniecznie diamentowe. Gwarantuje wyjątkowy blask klejnotów i najlepiej wydobywa ich kolor. Wyszczupla palce, jest niebanalny i przyciąga wzrok. Współgra z każdym kolorem złota.

Różowe złoto – delikatne dla delikatnych

W tym trendzie można poszukać i pierścionków bardzo delikatnych, i bardzo bogatych, wspólnym mianownikiem jest bowiem oprawa: różowe złoto. Takie złoto powstaje przez dodanie palladu i domieszki cynku. Jest mniej oczywiste niż złoto żółte, a bardziej eleganckie od białego – pięknie stapia się ze skórą, zwłaszcza nieopalonych, jasnych blondynek. Różowe złoto dobrze łączy się z szarościami i beżami, daje ogólne wrażenie delikatności i dobrego smaku. Może być też bardziej awangardowe, w połączeniu z odważniejszym kamieniem.

Pierścionki zaręczynowe z opalem

Opale są wymarzoną alternatywą dla diamentów, także bardzo drogich. Ludzi od zawsze zachwycało, jak łapią światło i się zmieniają – opalizują. Brylanty mogą się powtarzać, ale nie ma na świecie dwóch identycznych opali. Za sprawą swojego niezwykłego wyglądu opale miały raz dobrą, raz złą reputację – mówiono, że przynoszą pecha (w średniowieczu ludzie się ich bali, bo zbytnio przypominały kocie oczy i zdaniem ludzi mogły zahipnotyzować), kiedy indziej – szczęście (starożytni Rzymianie uważali je za najcenniejszy kamień).
Dziś opale uchodzą za kamienie idealne dla małżonków – pomagają rozumieć ludzkie emocje i wzmacniać więź z ukochaną osobą, dodają odwagi, są symbolem wierności.

Pierścionek zaręczynowy z rubinem

Pierścionek z rubinem to jeden z naszych tegorocznych faworytów. Przez swoją intensywną szkarłatną barwę rubiny naturalnie kojarzą się z miłością i namiętnością, symbolizują także odwagę i ochronę. Rubiny były ozdobą starożytnych królowych i królów, od zawsze wzbudzały respekt. Pierścionek z rubinem może być jedyną ozdobą kobiety, a może mu towarzyszyć wiele innych elementów biżuterii – i tak zawsze zostanie zauważony.

Czarne diamenty

Czarne diamenty pojawiają się od lat jako alternatywa dla tradycyjnych białych diamentów, ale w tym roku są już szalenie modne. Pierścionki z nimi mogą wyglądać bardzo elegancko i dyskretnie (wtedy pasują praktycznie do każdego stylu ubierania się, w tym na oficjalne spotkania w pracy), ale też mocno przyciągać wzrok (w wersji ekskluzywnej, z większym lub bardziej ozdobionym kamieniem). Mimo że diamenty są klasycznym wyborem, to ich czarna wersja spodoba się dziewczynie, która ma swoje zdanie, jest odważna i lubi się wyróżniać.

Ze względu na swój niepowtarzalny blask i trwałość diamenty powszechnie uznawane są za symbol nieprzemijającej miłości.

O wartości i jakości oszlifowanego diamentu decydują cechy określane przez tzw. zasadę 4C. Skrót ten pochodzi od pierwszych liter czterech angielskich słów: carat (karat – jednostka określająca masę), colour (barwa), clarity (czystość), cut (szlif).

  • Masa – określana jest w karatach (1ct to około 0,2 grama), karat jest dzielony na 100 części (masa kamienia podawana jest z dokładnością do 0,01ct). Ma ona istotny wpływ na wartość kamienia.
  • Barwa– skala barw diamentów rozpoczyna się od litery D, a kończy na Z. Najczęściej spotykane i stosowane w pierścionkach zaręczynowych są kamienie oznaczone H lub I.
  • Czystość – jest również nierozerwalnie związana z wartością i pięknem diamentu. Popularne diamenty, używane w pierścionkach zaręczynowych, mają zanieczyszczenia wewnętrzne widoczne pod lupą powiększającą obraz 10 krotnie. Rada jest prosta – dopóki nie kupimy diamentu, który ma symbol P, nie ma możliwości, by ludzkie oko zauważyło jakiekolwiek skazy.
  • Szlif - tylko dzięki właściwemu oszlifowaniu diamentu można dostrzec jego wspaniały blask. Jakość szlifu ma podstawowe znaczenie dla gry barw, która tworzy się na powierzchni diamentu, co z kolei pozytywnie lub negatywnie wpływa na efekt wizualny.

Każdy pierścionek z brylantem powinien posiadać certyfikat autentyczności, na którym potwierdzone będą wszystkie parametry złota i brylantów. Zweryfikuj, czy produkt, który planujesz kupić posiada taki dokument.

Zapraszamy serdecznie na nasze doroczne Targi Ślubne - można wiele podejrzeć, można o wiele zapytać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *