Oświadczyny to jeden z ważniejszych momentów w życiu - wymagają szczególnej oprawy.
Każdy mężczyzna proszący swoją ukochaną o rękę chce nie tylko usłyszeć magiczne „tak”, ale również zachwycić i olśnić swoją wybrankę serca wyjątkowym pierścionkiem zaręczynowym - symbolem jego miłości.
Historia pierścionka zaręczynowego sięga czasów starożytności. Wielu początek tradycji wręczania pierścionka przypisuje Egipcjanom, którzy wierzyli, że okrąg jest najdoskonalszym symbolem wieczności. W Starożytnym Rzymie kobiety otrzymywały dwa pierścionki zaręczynowe - jeden z nich nosiły na publiczne wyjścia, a drugi w domowym zaciszu. W starożytności wyklarowało się również, na którym palcu powinno się nosić pierścionek zaręczynowy. Ma on oczywiście ścisły związek z miłością. Przez palec serdeczny, na który zwyczajowo zakłada się pierścionek, przebiega legendarna Vena Amoris - żyła prowadząca prosto do serca.
Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?
Dla 99,9% narzeczonych ich pierścionek zaręczynowy, jaki by nie był, jest najpiękniejszy na świecie 🙂 Aby jednak upewnić się, że Wasza wybranka nie będzie jednym z wyjątków od tej reguły, postarajcie się zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
1. Spróbuj rozpoznać preferencje Twojej ukochanej.
- Zwróć uwagę, czy ukochana ma pierścionek, który nosi najczęściej, o który najbardziej dba lub który lubi pokazać koleżankom.
- Zajrzyj do miejsca, w którym przechowuje biżuterię i zobacz jaki kolor tam dominuje.
- Zapytaj Teściowej...
2. Zauważ, czy najbardziej ulubiony pierścionek:
- czy jest z jednym kamieniem czy z wieloma,
- w jakim kamienie są kolorze,
- czy kamienie są małe czy duże,
- czy pierścionek jest delikatny, wąski czy szeroki i okazały.
3. Określ styl, który pasuje do przyszłej narzeczonej. Czy woli skromną biżuterię, czy wręcz przeciwnie, rzucającą się w oczy? Czy woli pierścionki z odznaczającym się oczkiem, czy raczej kształtem przypominające obrączkę? Pierścionek zaręczynowy będzie zdobił rękę Twojej wybranki aż do końca życia, warto więc zadbać aby trafił on w jej gust. Skala różnorodności pierścionków dostępnych na rynku jest zaskakująca - od wzorów klasycznych, po styl retro i awangardowy. Najważniejsze, żeby był on dopasowany do stylu, w którym najlepiej czuje się Twoja partnerka.
Warto, aby biżuteria zaręczynowa współgrała z resztą jej biżuterii. Jeśli Twoja wybranka nosi srebrną biżuterię to radzimy kupić pierścionek wykonany z białego złota. Jeżeli jest ona zwolenniczką klasycznej, złotej biżuterii to polecamy zakup z żółtego złota. Dla niezdecydowanych ciekawym rozwiązaniem są także pierścionki z dwukolorowego złota, łączące w sobie odcienie złota i srebra.
Jak określić rozmiar pierścionka zaręczynowego?
Najprostszą sytuację mają Ci, których przyszłe wybranki noszą na co dzień tego typu biżuterię (na palcu serdecznym!). Wystarczy choć na chwilę wejść w posiadanie pierścionka i zmierzyć jego średnicę od wewnątrz. Jak? Wystarczy włożyć pierścionek na swój palec i zaznaczyć miejsce, do którego udało się wsunąć biżuterię. Dobrym sposobem jest też odciśnięcie obwodu w plastelinie czy mydle, co pozwoli nam potem na spokojne (?) wykonanie pomiaru. Nie zawsze jest "z górki" - można posłużyć się małym podstępem, np. poprosić ukochaną o pożyczenie Wam pierścionka, przed jakimś ważnym spotkaniem (prawdziwym lub wymyślonym), np. jako talizmanu na szczęście i z nim właśnie wybrać się do jubilera. W sytuacjach skrajnych pomaga mierzenie obwodu serdecznego palca podczas snu partnerki. Po fakcie pierścionek zaręczynowy można u jubilera co prawda odpowiednio dostosować, zmniejszyć, ale.. lepiej upewnić się podczas zakupu. Nie ma takiej możliwości w przypadku pierścionka wykonanego z tytanu lub wysadzanego dookoła kamieniami.
Klasyczny, znany z filmów, pierścionek zaręczynowy to wzór jednokamieniowy o prostej formie, z brylantem znajdującym się w subtelnym koszyczku, tzw. chaton. Nie każdy jednak musi lubić i stawiać na klasyczne rozwiązania...
Pierścionki w stylu vintage – kobiece, romantyczne i wyjątkowe
Pierścionek z efektem halo
Pierścionki typu „stack”
Pierścionek z klejnotem w kształcie łezki
Różowe złoto – delikatne dla delikatnych
Pierścionki zaręczynowe z opalem
Opale są wymarzoną alternatywą dla diamentów, także bardzo drogich. Ludzi od zawsze zachwycało, jak łapią światło i się zmieniają – opalizują. Brylanty mogą się powtarzać, ale nie ma na świecie dwóch identycznych opali. Za sprawą swojego niezwykłego wyglądu opale miały raz dobrą, raz złą reputację – mówiono, że przynoszą pecha (w średniowieczu ludzie się ich bali, bo zbytnio przypominały kocie oczy i zdaniem ludzi mogły zahipnotyzować), kiedy indziej – szczęście (starożytni Rzymianie uważali je za najcenniejszy kamień).
Dziś opale uchodzą za kamienie idealne dla małżonków – pomagają rozumieć ludzkie emocje i wzmacniać więź z ukochaną osobą, dodają odwagi, są symbolem wierności.
Pierścionek zaręczynowy z rubinem
Czarne diamenty
Czarne diamenty pojawiają się od lat jako alternatywa dla tradycyjnych białych diamentów, ale w tym roku są już szalenie modne. Pierścionki z nimi mogą wyglądać bardzo elegancko i dyskretnie (wtedy pasują praktycznie do każdego stylu ubierania się, w tym na oficjalne spotkania w pracy), ale też mocno przyciągać wzrok (w wersji ekskluzywnej, z większym lub bardziej ozdobionym kamieniem). Mimo że diamenty są klasycznym wyborem, to ich czarna wersja spodoba się dziewczynie, która ma swoje zdanie, jest odważna i lubi się wyróżniać.
Ze względu na swój niepowtarzalny blask i trwałość diamenty powszechnie uznawane są za symbol nieprzemijającej miłości.
O wartości i jakości oszlifowanego diamentu decydują cechy określane przez tzw. zasadę 4C. Skrót ten pochodzi od pierwszych liter czterech angielskich słów: carat (karat – jednostka określająca masę), colour (barwa), clarity (czystość), cut (szlif).
- Masa – określana jest w karatach (1ct to około 0,2 grama), karat jest dzielony na 100 części (masa kamienia podawana jest z dokładnością do 0,01ct). Ma ona istotny wpływ na wartość kamienia.
- Barwa– skala barw diamentów rozpoczyna się od litery D, a kończy na Z. Najczęściej spotykane i stosowane w pierścionkach zaręczynowych są kamienie oznaczone H lub I.
- Czystość – jest również nierozerwalnie związana z wartością i pięknem diamentu. Popularne diamenty, używane w pierścionkach zaręczynowych, mają zanieczyszczenia wewnętrzne widoczne pod lupą powiększającą obraz 10 krotnie. Rada jest prosta – dopóki nie kupimy diamentu, który ma symbol P, nie ma możliwości, by ludzkie oko zauważyło jakiekolwiek skazy.
- Szlif - tylko dzięki właściwemu oszlifowaniu diamentu można dostrzec jego wspaniały blask. Jakość szlifu ma podstawowe znaczenie dla gry barw, która tworzy się na powierzchni diamentu, co z kolei pozytywnie lub negatywnie wpływa na efekt wizualny.
Każdy pierścionek z brylantem powinien posiadać certyfikat autentyczności, na którym potwierdzone będą wszystkie parametry złota i brylantów. Zweryfikuj, czy produkt, który planujesz kupić posiada taki dokument.
Zapraszamy serdecznie na nasze doroczne Targi Ślubne - można wiele podejrzeć, można o wiele zapytać 🙂
Dodaj komentarz