„WINO - szlachetny "napój bogów" na weselnych stołach gości coraz częściej. Błogosławieństwo, radość życia... atrybuty wina kojarzą się ze szczęściem i powodzeniem, których od zawsze życzymy Młodej Parze 🙂
Wino na wesele? TAK!
Wino na weselu gości coraz częściej; coraz częściej też pytanie o nasze zdanie co do rodzaju i ilości wina pada z ust par omawiających szczegóły swego przyjęcia z Managerem Ślubnym Folwarku. Stara Winiarnia w naszej nazwie zobowiązuje - możemy z łatwością sprostać oczekiwaniom i zaoferować pomoc w doborze i sposobie podania win dobrych jakościowo, dopasowanych do menu i adekwatnych do możliwości finansowych Państwa Młodych.
Wino na przyjęciu weselnym będzie z całą pewnością uzupełnieniem dobrej zabawy i pewną nobilitacją w oczach Gości celebrujących ten wyjątkowy dzień. Również ze względu na zmianę przyzwyczajeń Polaków (coraz więcej osób sięga po wino i piwo, coraz mniej po wódkę) na suto zastawionych weselnych stołach szlachetny "napój bogów" gości coraz częściej. Błogosławieństwo, radość życia... atrybuty wina kojarzą się ze szczęściem i powodzeniem, których zawsze życzymy młodej parze 🙂
Jakie wino na wesele?
Na pierwszy rzut idzie wino musujące - kieliszek, którym witamy gości – jest to istotne, pierwsze wrażenie o weselu. Oferowane zwykle w wersji białej lub różowej; zalecane to hiszpańska cava, włoskie prosecco, francuski szampan... O odpowiednie schłodzenie przed podaniem powinni zadbać kelnerzy. Zimne wino musujące doskonale orzeźwia i zdecydowanie lepiej smakuje. Podane na początku spotkania powinno być w wersji wytrawnej extra brut lub lekko wytrawnej brut. Do deserów czy na koniec posiłku możemy także serwować słodkie wino musujące.
Polacy w 90% piją wina półsłodkie lub półwytrawne, samoczynnie te wina klasyfikujemy do win stołowych o małej kwasowości, czyli dla Polaka pijalnych i akceptowalnych 🙂 Możemy więc założyć, że podanie takich trunków będzie dobrym, "bezpiecznym" wyborem, z korzyścią również dla naszej kieszeni. Dla koneserów, którzy mogą znaleźć się pośród naszych Gości, zawsze doradzamy pozostawić kilka butelek wyselekcjonowanych, ortodoksyjnie wytrawnych. Kolorystyka? Najbezpieczniej wybrać tzw. złoty środek: udostępnijmy naszym Gościom w 50% wina białe i 50% wina czerwone - nie narzucając swoich gustów zdajemy się na wybór biesiadników. Ilość? Można przyjąć, że wino będzie dodatkiem do innych alkoholi, więc rozsądne proporcje to 30-40 butelek na 100 osób.
Wino może być serwowane do obiadu - z butelki - tutaj częściej będzie pasować chardonnay i wina czerwone. Ze względu na fakt, iż wina występują w bardzo różnych stylach, łączeniem ich z jedzeniem powinien zajmować się sommelier lub inna doświadczona osoba - tutaj polecamy swoje usługi 🙂 Wina podstawowe - stołowe ustawiamy na stole alkoholowym w sugerowanych powyżej proporcjach, do samodzielnego wyboru. Polecane szczepy wśród lekkich win to merlot (czerwone) i sauvignon blanc (białe).
Ważne! Większość białych win określanych jako "codzienne" powinna być wypita w ciągu maksymalnie dwóch - trzech lat od zabutelkowania, a czerwonych - siedmiu, stąd przy zakupie warto przyglądać się etykietom 🙂
Butelka dobrego wina w odpowiednim, okolicznościowym opakowaniu, może być również świetnym pomysłem na prezent dla naszych Gości - konsumowane w domowym zaciszu pozwoli przywrócić wspomnienie tego wyjątkowego dnia!
Dodaj komentarz