Syntetyczne kamienie szlachetne (syntetyki) – krystaliczne produkty wytworzone przez człowieka, których właściwości fizyczne i chemiczne w dużym stopniu zgadzają się z własnościami prawdziwych kamieni szlachetnych, będącymi ich wzorcem.

 

Rozwój nauk fizycznych, chemii i krystalografii, poparty udanymi badaniami nad powstawaniem minerałów, zastosowanie mikroskopu i promieni Roentgena w mineralogii, udoskonalenie metod optycznych, używanych przy badaniach krystalograficznych — doprowadziły do tego, że kamienie szlachetne straciły swoją tajemniczość. Znane są obecnie dokładnie warunki, w jakich mogą one powstawać i powstają, z jakich składają się pierwiastków, znana jest ich budowa wewnętrzna; można wyjaśnić, na czym polega ich barwa i „ogień”, który przez odpowiedni szlif daje się nawet spotęgować. Znane są wreszcie własności cieplne, elektryczne i magnetyczne kamieni szlachetnych. Można już nawet produkować sztuczne kamienie szlachetne drogą syntezy ich składników. Otrzymane syntetyczne kamienie szlachetne są niekiedy piękniejsze niż naturalne, tak że odróżnienie ich od siebie — zwłaszcza gdy chodzi o zupełnie czyste okazy — jest bardzo trudne. Diament — „król kamieni szlachetnych” — opierał się najdłużej wysiłkom wielu znakomitych uczonych. Wprawdzie Anglikowi J. B. Hannayowi, Francuzowi H. Moissanowi, Austriakowi J. Karabacekowi i jeszcze kilku innym udało się otrzymać sztucznie diamenty, lecz były to maleńkie kryształki, których koszt produkcji był wielokrotnie wyższy niż wartość kamieni naturalnych.

Dopiero dzięki energii atomowej doprowadzono do wytworzenia sztucznych diamentów w Związku Radzieckim, a w latach 50-ych w USA w laboratoriach General Electric. Poddając związki węgla ciśnieniu ok. 100 000 atmosfer, w temperaturze do 3000°C, otrzymano kilkumilimetrowe diamenty o masie kilku karatów.

Inne kamienie szlachetne, jak rubin, szafir, szmaragd, akwamaryn, chryzolit, granat, są sporządzane sztucznie i mają nie tylko taki sam skład chemiczny jak kamienie naturalne oraz prawie identyczne własności, ale czystością swoją nawet je przewyższają. Zazwyczaj też przyjmuje się, że kamienie mające wrostki ciał obcych są prawdziwe, czyli pochodzenia naturalnego.

Odróżnienie kamieni syntetycznych od naturalnych jest na ogół dość trudne, przeprowadza się je badając zjawiska luminescencji, fosforescencji, fluorescencji oraz posługując się promieniami Roentgena i katodowymi. Pracownie jubilerskie posiadają również różne mikroskopy, specjalnie dostosowane do tego rodzaju badań, przeprowadzanych w cieczach o wysokim współczynniku załamania światła. (Za: magma-metale.pl)

Kryształy Swarovskiego

Kryształowe kamienie ozdobne firmy Swarovski dostępne są dziś w ponad 100 tysiącach kolorów, form i wielkości.
Pod koniec XIX wieku Daniel Swarovski, czeski szlifierz szkła, wynalazca i wizjoner skonstruował rewolucyjną maszynę tnącą i szlifującą szkło tak precyzyjnie jak nigdy dotąd.

Założona przez Swarovskiego firma, na bazie licznych nowatorskich i oryginalnych pomysłów, zyskała wiodącą pozycję na rynku kryształów i biżuterii. W latach trzydziestych XX wieku Swarovski zaproponował światu się gotowe taśmy zdobione kryształami. W latach pięćdziesiątych, razem z Christianem Diorem, Swarovski stworzył kamień nazwany Aurora Borealis, który mieni się wszystkimi kolorami tęczy. W połowie lat 70-tych firma zaprezentowała technologię hot-fix, która umożliwiła szybkie naprasowywanie kryształowych kamieni na różnorodne materiały. W roku 1994 Swarovski wprowadził kolejną nowość - zamek błyskawiczny zdobiony kryształami, a trzy lata później - elementy odblaskowe dla branży odzieżowej.

Świat Kryształów Swarovskiego od lat zachwyca miliony odwiedzających. Do Wattens, miasta Swarovskiego, przybywają turyści z najróżniejszych zakątków świata, aby podziwiać kryształy w pełnym bogactwie form. Wejścia do krainy wrażeń strzeże olbrzym, pilnujący cudownych kryształowych komnat, ukazujących się w coraz to nowych szatach, zaskakujących i zapraszających do świata fantazji porywającej w nurt beztroskich wrażeń. W siedzibie firmy Swarovski pokazywany jest wielobarwny kosmos skrzących kryształów w otoczeniu sztuki współczesnej, w niesamowitej aurze zmysłowych doznań.
Specjalnie zaaranżowana przestrzeń w części sklepowej Świata Kryształów tworzy łagodne przejście od ciemnych, magicznych komnat do krainy światła, w której kryształy są na wyciągnięcie ręki, dostępne dla każdego. Na powierzchni 1.300m², w niesamowitym otoczeniu, prezentowana jest biżuteria sygnowana logo Swarovskiego, dodatki , przedmioty designerskie i inne…

Cyrkonia

Cyrkonia to syntetyczny kamień ozdobny, który przez długi czas uchodził za najlepszą imitację diamentu. Najczęściej wykorzystywane w jubilerstwie są cyrkonie bezbarwne. Oprócz przemysłu i rzemiosła jubilerskiego, cyrkonie wykorzystują również: medycyna i przemysł. Cyrkonie używane są także do mierzenia pH w wysokich temperaturach oraz do wyrobu noży ceramicznych. Blask biżuterii z cyrkoniami nie ustępuje diamentowej.

Noc Kairu

Noc Kairu, zwany także „Blaufluss” to syntetyczny kamień ozdobny. Jest to szkliwo ze sztucznie nałożoną, mieniącą się poświatą. Został przypadkowo stworzony w szesnastym wieku przez alchemików, którzy poszukiwali recepty na otrzymanie złota. Kamień ma barwę czarno-granatową z połyskującymi drobinkami, które nadają mu nutkę elegancji.
Uważa się, że Noc Kairu przynosi właścicielowi szczęście i równowagę. Pozostawiony na okiennym parapecie w gwiaździstą noc podobno nabiera dodatkowych mocy jako amulet ochronny. Kamień ten chroni przed złą sławą i pomówieniami.

Piasek pustyni

Piasek pustyni, zwany „Goldfluss” lub kamieniem tysiąca słońc czy kamieniem szczęścia, jest kamieniem syntetycznym - sztucznie wytworzonym minerałem. Jest to szkło awenturynowe ze sztucznie nałożoną poświatą. Ma brązową barwę z połyskującymi drobinkami. W słońcu mieni się nieprawdopodobnie, ukazując swoją głębię i piękno.
Uważa, się że piasek pustyni to kamień spokoju. Łagodzi emocje i pokonuje lęk. Pomaga w sprawach urzędowych, dodaje wiary w siebie w czasie rozmów kwalifikacyjnych czy ważnych negocjacji. Podtrzymuje nas na duchu i uspokaja. Pomaga zapominać o samotności a także przezwycięża stany smutku i zwątpienia.

Moissanit

Moissanit – bardzo rzadki minerał, węglik krzemu. Krystalizuje w jednym z trzech układów krystalograficznych: regularnym, heksagonalnym, trygonalnym. Największe znaczenie jubilerskie mają bezbarwne kryształy krystalizujące w układzie heksagonalnym. Odkryty został przez francuskiego chemika i mineraloga H. Moissana w meteorycie Canyon Diablo w Stanach Zjednoczonych. Produkowany syntetycznie od lat 60. XX w. Kamienie jakości jubilerskiej pojawiły się pod koniec lat 90. XX w.

 

Moissanit posiada większy współczynnik załamania światła (RI-refractive index) i większą dyspersję niż diament, co w połączeniu z właściwymi proporcjami szlifu brylantowego daje kamień o doskonałym ogniu i scyntylacji. No i oczywiście cena... Spółka Charles&Clovard z Północnej Karoliny (USA) otrzymała wyłączność na zakup syntetycznych monokryształów od produkującej ich firmy Cree Research Inc, która zabezpieczyła patentem metodę syntezy dużych, czystych i przezroczystych monokryształów umożliwiającą powstanie urokliwych kamieni. Podążając tym tropem, firma K&G z Florydy uzyskała wyłączność na produkcję biżuterii z moissanitem, a księżniczka Yorku Sarah Ferguson wyłączność na promocję biżuterii z kamieniem. Tym sposobem jeden producent i jeden dostawca regulują zarówno ilość kamienia na rynku, jak i jego cenę. Monopol.

 

Zapraszamy na doroczne Targi Ślubne! Firmy jubilerskie przedstawią szeroką gamę wyrobów na każdą okazję. Konsultacje, promocje - ZAPRASZAMY! Więcej tematów dla Młodej Pani i nie tylko 🙂

Wykorzystano materiały Wystawcy Targów - jubilersezam.pl