Brylant to największe osiągnięcie sztuki szlifierskiej i najpiękniejsza forma, jaką można nadać diamentowi.

Diament obdarza dobrych ludzi zdolnością koncentracji, przynosi radość i szczęście, dodaje odwagi. Daje również zwycięstwo w miłości. Uważany jest za symbol czystości i pokoju, kamień święty. Należy chronić go przed spojrzeniem złych ludzi. Gdy w pobliżu dzieje się zło, jego blask mętnieje. Swoich właścicieli chroni i odbija krążące wokół złe myśli i słowa. Pomoże również w odnalezieniu wewnętrznego spokoju. Jego blask sprawia, że człowiek jest zdrowy i szczęśliwy.

 

Brylanty są symbolem trwałości, kobiecości, luksusu i oczywiście miłości. Swoją historię zaczynają jednak jako... bryłki węgla ukryte głęboko we wnętrzu ziemi. Tam, pod wpływem ogromnego ciśnienia i wysokich temperatur, rozpoczyna się niezwykły, trwający często miliony lat, proces krystalizacji. Tak formuje się diament - jeden z najtwardszych materiałów naturalnie występujących na naszej planecie. Pod wpływem procesów tektonicznych, diamenty powoli wędrują w kierunku powierzchni ziemi, skąd wydobywa je człowiek. Na tym etapie surowy diament w niczym nie przypomina połyskującego magicznie klejnotu, jaki znamy. Ma postać większych lub mniejszych kryształów, zwykle o ośmiu, rzadziej sześciu niezbyt równych, zaokrąglonych ścianach. Na tym etapie kończy się działanie sił natury, a rozpoczyna się praca specjalistów, artystów i szlifierzy, których zadaniem jest doprowadzenie diamentu do korony pierścionka zaręczynowego.

W fachowej terminologii przyjmuje się, że brylantem jest wyłącznie diament formy okrągłej z pełnym szlifem brylantowym. Na co dzień w języku potocznym, ale także w handlu, brylantami bywają określane wszystkie oszlifowane diamenty.

Pełny szlif brylantowy składa się z 58 powierzchni - 56 faset, tafli i koletu. W górnej części kamienia znajduje się okrągła rondysta, co najmniej 32 fasety i tafla, w dolnej części jest co najmniej 24 fasety i kolet.

diamenty brylanty

Diament nierzadko musi stracić w obróbce nawet 50% swojej masy, aby uzyskał formę najdoskonalszego brylantu. Każde odstępstwo w symetrii negatywnie wpływa na wartość brylantu. Powodem jest zmiana ilości odbitego światła od powierzchni kamienia zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Blask diamentu, zwany brylancją związany jest wprost z odbiciem światła, jest czynnikiem który w znacznym stopniu determinuje wyjątkowy wygląd i wartość kamienia.

Określenie „nieoszlifowany diament” wskazujące osobę posiadającą duży talent i potencjał, wymagające znacznej pracy nad nimi zanim będzie można je wykorzystać. Pochodzenie tego terminu bierze się wprost z konieczności oszlifowania diamentu, który w naturze wygląda mało atrakcyjnie, jest matowy, niekształtny i chropowaty.

Crisscut

Szczególną odmianą szlifu jest Crisscut. Jest to zupełnie nową jakość w jubilerstwie. Brylant Crisscut wygląda na okrągły kamień, w rzeczywistości jednak ma 12 prostych ścian i 12 stron.

Strony wycięte są w idealne strzałki skierowane w stronę środka. Brzegi kamienia powodują załamanie światła, dając złudzenie granicy. Na powierzchni kamienia tworzą się wirtualne fasety, produkowane przez szerokie fasety poniżej kamienia. W ten sposób tworzą lustro odbijające światło. Crisscut to unikalny szlif, zawierający aż 121 faset, dzięki którym kamień uzyskuje wewnętrzny blask oraz idealny efekt brylancji. Światło wnikają głębiej wewnątrz brylantu i bardziej efektownie niż ma to miejsce w tradycyjnym szlifie zawierającym 58 faset. W efekcie brylant jest optycznie większy i jaśniejszy.

4C - masa, czystość, kolor, szlif

4C – skrót pochodzący od pierwszych liter czterech angielskich słów: carat (karat – jednostka określająca masę), colour (barwa), clarity (czystość), cut (szlif), które decydują o wartości i jakości oszlifowanego diamentu.

Masę diamentów oznacza się w karatach metrycznych. Jeden karat to 0,2 grama. Masę diamentu podaje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Ma ona istotny wpływ na wartość kamienia.
Ze względu fakt, że diamenty o szlifie brylantowym muszą mieć odpowiednie proporcje, możemy w przybliżony sposób obliczyć masę brylantu znając tylko jego średnicę:

Waga [ct]

Średnica [mm]

Waga [ct]

Średnica [mm]

Waga [ct]

Średnica [mm]

0,01

1,3

0,60

5,5

5,00

11,2

0,02

1,7

0,75

5,9

6,00

11,9

0,03

2,0

0,85

6,2

7,00

12,2

0,04

2,2

1,00

6,5

8,00

12,5

0,05

2,4

1,25

7,0

9,00

13,1

0,07

2,7

1,50

7,4

10,00

13,6

0,10

3,0

1,75

7,9

15,00

16,1

0,15

3,4

2,00

8,2

20,00

17,7

0,20

3,8

2,25

8,6

30,00

20,3

0,25

4,2

2,50

8,9

40,00

22,3

0,33

4,5

3,00

9,4

50,00

24,1

0,40

4,8

3,50

9,9

100,00

30,3

0,50

5,2

4,00

10,4

Diament jest bardziej cenny, im mniej ma inkluzji. Znamiona wewnętrzne zaburzają rozchodzenie się promieni świetlnych wewnątrz kamienia. W efekcie brylancja diamentu jest obniżona. Zewnętrzne niedoskonałości, nazywane skazami, również wpływają na jakość i cenę brylantu. Brylanty o czystościach P1, P2 lub P3 mają niedoskonałości, które fachowiec zauważy „gołym okiem”. By dostrzec znamiona brylantów o czystości SI, VS lub VVS trzeba użyć specjalistycznej lupy.

Klasa czystości kamienia

Opis

FL oraz IFFlawless, Internally Flawless, brak widocznych inkluzji czy znamion
VVS1 oraz VVS2Very,Very Small Inclusions; bardzo, bardzo drobne inkluzje. Można je dostrzec tylko przy bardzo dokładnej wnikliwej ocenie lub gdy znamy ich położenie przy użyciu lupy z dziesięciokrotnym powiększeniem.
VS1 oraz VS2Very Small Inclusions; bardzo małe błędy wewnętrzne i zewnętrzne, trudno zauważalne przy użyciu lupy z dziesięciokrotnym powiększeniem.
SI1 oraz SI2Small Inclusions; występują drobne inkluzje, które możemy dostrzec przy ocenie wykorzystując lupę z dziesięciokrotnym powiększeniem
P1, P2 oraz P3Piqué; dobrze widoczne wrostki nieuzbrojonym okiem powodujące obniżenie brylancji kamienia

Oznaczenia z indeksem 1, 2 oraz 3 stosuje się zależnie jest od masy kamienia, liczby inkluzji oraz ich wielkości i położenia.

Bezbarwne lub prawie bezbarwne diamenty mają najwyższą cenę. Pozornie, większość diamentów jest bezbarwna, zaś dopiero pod lupą uwidacznia się iż są zabarwione na odcień żółci lub brązu. Zabarwienie kamienia ma istotny wpływ na jego cenę. Zależnie od masy kamienia, obniżenie koloru o jedną pozycję w skali, może spowodować spadek ceny o kilkanaście tysięcy dolarów za karat.

Najczęściej spotykaną skalą oznaczania barw diamentów jest opracowanie GIA, gdzie diamenty w typowych barwach oznacza się za pomocą liter od D do Z. Schematy oznaczenia barw diamentów przedstawia poniższe zestawienie:

GIA

Tradycyjne nazewnictwo

IDC, HRD, CIBJO

D, E

R+/R (River)

Wysoka biel

F, G

TW (Top Wesselton)

Delikatna biel

H

W (Wesselton)

Biel

I, J

TCR (Top Crystal)

Lekko stonowana biel

K, L

CR (Crystal)

Stonowana biel

M, N

TCA (Top Cape)

Lekko żółtawy

O, P

CA (Cape)

Żółtawy

Q, R

LY (Light Yellow)

Lekko żółty

S, Z

Y (Yellow)

Żółty

Fancy colour

Barwy fantazyjne

Szlif – jedyny parametr diamentu, na który wpływ ma człowiek. Diament zamienia się w brylant właśnie dzięki szlifowi brylantowemu. Tylko dzięki właściwemu oszlifowaniu diamentu można dostrzec jego wspaniałą brylancję. Podczas oceny szlifu dokładnej analizie podlegają kształt, proporcje oraz wykończenie. W certyfikatach parametry szlifu ocenia się w skali w skali:

  • doskonałe,
  • bardzo dobre,
  • dobre,
  • średnie,
  • słabe.

Oceniając proporcje szlifu brylantowego eksperci biorą pod uwagę: średnicę i grubość rondysty (linii oddzielającej część górną od części dolnej kamienia), wymiary tafli, wysokość całkowitą oraz wysokość korony (części górnej diamentu) i pawilonu (jego części dolnej), a także wielkość koletu (punktowy, w formie fasety lub utłuczony).

Najpopularniejsze na polskim rynku są diamentami o szlifie brylantowym okrągłym, bardziej fantazyjne kształty to markiza, bagieta czy princessa.

brylanty

Oprawa brylantu

Duży wpływ na prezencję brylantu, a co za tym idzie biżuterii ma rodzaj zastosowanej oprawy. Współcześnie, najczęściej oprawia się stosunkowo małe diamenty o wielkościach od 0,03 do 0,15 karata. Około 70% diamentów oprawianych w biżuterii ma formę okrągłą.

Typowy brylant najczęściej osadzamy w krapach (zwanych potocznie łapkami). Rzadziej stosuje się oprawę kanałową (channel setting) lub wprost „zatapia się” w kruszcu (pave setting). Diamenty najpiękniej prezentują się w oprawie platynowej lub z białego złota palladowego.

Ponadczasowa oprawa typu „chaton”, zwana potocznie szatonową to zakucie brylantu w ośmiu krapach. Tradycjonaliści uważają, że taka oprawa zapewnia pewne i trwałe osadzenie kamienia w biżuterii, chroniąc diament przed wypadnięciem. Potrzeba okazała się jednak matką wynalazków, dlatego dziś możemy podziwiać brylanty oprawiane zarówno w 6, 4 a nawet 2 krapy. W Salonach Jubilerskich Sezam, Klienci najczęściej wybierają pierścionki zaręczynowe z brylantami oprawionymi w czterech lub sześciu „łapkach". Prócz ponadczasowego wyglądu, zaletą tej oprawy jest fakt, że do kamienia z różnych stron trafia dużo światła i rozświetla go pełnym blaskiem.

Oprawa pełna – to inny typ zakucia brylantu, który osłania cała jego rondystę. Zaletą tej oprawy jest bardzo duże bezpieczeństwo kamienia, wadą zaś jest fakt, że do brylantu dociera mniej światła, co skutkuje zmniejszonym blaskiem klejnotu.

Oprawa kanałowa ma zastosowanie w pierścionkach, gdzie kamienie ułożone są w rzędzie. Channel setting osłania rondystę brylantu z dwóch przeciwległych stron. Zaletą tej oprawy jest duża ilość światła dostarczana do brylantu.

Oprawa micro pave to bardzo duża ilość niewielkich brylantów umiejscowionych bardzo blisko siebie. W ten sposób refleksy światła nakładają się na siebie, a pierścionek lśni efektownym blaskiem – niczym jednorodnie gładka powierzchnia. Kamienie muszą być oprawione z perfekcyjną dokładnością, pod mikroskopem, aby granice pomiędzy brylantami były niewidoczne.

Brylacja

Brylancja diamentu daje wrażenie, że kamień żyje, migocząc kolorami tęczy. Brylancja to coś, co jest dla nas – obcujących z diamentami najważniejsze, to magia diamentu, którą czasem nazywamy blaskiem, życiem lub ogniem.

Z fizycznego punktu widzenia patrząc efekt brylancji to zjawisko świetlne w postaci iskrzących się odbić. Dolna część kamienia szlifowanego, zwana podstawą, działa jak zwierciadło. Promienie świetlne padające na taflę kamienia załamują się na jego powierzchni i wnikają w głąb. Padając na podstawę ulegają odbiciu i wracają do czoła kamienia, gdzie podlegają kolejnemu załamaniu. Przy obrocie oszlifowanego kamienia efekty świetlne ulegają stałym zmianom, co daje efekt wielobarwnych migotliwych refleksów, tym intensywniejszych, im szlif jest bardziej precyzyjny.
Wyróżnia się następujące rodzaje brylancji:

  • brylancję zewnętrzną (nazywaną blaskiem lub połyskiem) - wywołana jest odbiciem światła od powierzchni korony,
  • brylancję wewnętrzną (zwaną życiem kamienia lub jasnością) – odpowiada za nią wewnętrzne odbicie światła od fasetek dolnej części kamienia,
  • brylancję rozproszoną (przez fachowców zwaną ogniem lub grą barw) - zależna od wielkości fasetek oraz kąta rozwarcia korony.
  • brylancję scyntylacyjną – objawiającą się migotliwym blaskiem o zmieniającej się barwie obserwowaną przy poruszaniu kamienia.

Szlify fantazyjne

Nie każdy diament musi zostać brylantem. Kamienie te szlifuje się także w inne kształty takie jak markizę, owal, gruszkę (potocznie nazywaną łezką), serce, bagietę czy princessę. W ten sposób otrzymujemy piękny diament, nadajemy mu blask i jednocześnie zachowujemy jego maksymalną masę.

Przykładowo nieoszlifowany diament, który w szlifie brylantowym będzie miał masę 0,5 karata, może być aż o 50% większy, jeśli zdecydujemy się na szlif np. w kształcie gruszki. Różnicę w masie diamentów najlepiej zobrazuje tabela:

Średnica kamienia [mm]

Masa brylantu [ct]

Masa diamentu Princessa [ct]

1,7

ok. 0,02

ok. 0,03

1,8

 ok.0,025

ok. 0,035

1,9

ok. 0,03

ok. 0,045

2,0

ok. 0,035

ok. 0,05

2,1

ok. 0,04

ok. 0,06

2,2

ok. 0,045

ok. 0,07

2,3

ok. 0,05

ok. 0,08

2,4

ok. 0,055

ok. 0,085

2,5

ok. 0,06

ok. 0,09

2,6

ok. 0,07

ok. 0,10

2,7

ok. 0,08

ok. 0,11

2,8

ok. 0,09

ok. 0,13

2,9

ok. 0,10

ok. 0,14

3,0

ok. 0,11

ok. 0,155

3,1

0,12

0,175

3,2

0,13

0,20

Certyfikaty

Pierwszym instytutem certyfikującym diamenty był:

  •     GIA (Gemological Institute of America), powstał w USA w 1935 roku.

Inne, uznane na całym świecie jednostki powołane do fachowej oceny diamentów to:

  •     IGI (International Gemological Institute w Antwerpii),
  •     HRD (Hoge Raad voor Diamanten w  Anterwpii).

Instytuty te posiadają swoje laboratoria na wszystkich kontynentach i ich certyfikaty są uznawane w obrocie międzynarodowym i uważane za niezbędny element każdej transakcji. Certyfikat wydany przez jeden z tych trzech instytutów zawiera kompleksowy opis jakości diamentu i gwarantuje, że oferowany kamień nie jest imitacją ani syntetykiem.

Dla bezpieczeństwa obrotu, certyfikowane diamenty są zabezpieczone w jeden z poniższych sposobów:

  •     na rondyście diamentu znajduje się wypalona laserem inskrypcja z numerem certyfikatu
  •     diament jest umieszczony w specjalnym (niemożliwym do otwarcia bez trwałego uszkodzenia) opakowaniu z numerem certyfikatu.

 

Certyfikat handlowy

Ze względu na długi czas trwania procedur oraz koszty certyfikaty GIA, IGI lub HRD stosuje się w przypadku kamieni o większej wartości. Najczęściej przy zakupie biżuterii z brylantami otrzymają Państwo certyfikat uwierzytelniający szlachetne kamienie wystawiony przez producenta lub sprzedawcę biżuterii. Certyfikat taki powinien zawierać informacje na temat rodzaju, masy, barwy, czystości oraz rodzaju szlifu kamieni wykorzystanych do ozdobienia biżuterii, a także masę biżuterii, rodzaj i próbę kruszca. Ten dokument, opieczętowany i podpisany przez uprawnionego rzeczoznawcę, potwierdza jakość i autentyczność nabywanej biżuterii.

Elementy każdego certyfikatu

Przy określaniu wartości i certyfikowaniu diamentów określa się podstawowe parametry diamentu takie jak:

  •     masa (carat),  
  •     barwa (color),
  •     szlif (cut),
  •     czystość (clarity).

Mają one zasadniczy wpływ na cenę diamentu. Parametry te oznacza się jako 4C.
Oprócz tego w certyfikatach mogą się znajdować informacje o wymiarach, fluorescencji, mapa wewnętrznych i zewnętrznych charakterystyk itd.

Diamentowe rekordy

Gwałtownie rosnące popyt i podaż diamentów wymagały wprowadzenia normalizacji w zakresie ich oceny i powołanie odpowiedzialnych, niezależnych od producentów, instytucji.

Około 1% światowej produkcji diamentów stanowią klejnoty o brawach fantazyjnych. Szczególnie cenne i rzadkie są diamenty czerwone i różowe. Obecnie najdroższy szmaragdowo-różowy kamień o masie 24,7 karata został zakupiony przez dealera diamentów za ponad 46 milionów dolarów.

Diamentowe rekordy:

Dotychczas największy znaleziony diament to Cullinan - ważył 3106 karatów, został podzielony na 105 części i oszlifowany, znaleziono go w 1905 niedaleko Pretorii w RPA.
Najsłynniejszy diament to Koh-i-noor (Góra światła) – waży 105 karatów (21,6 gramów). Obecnie znajduje się w koronie brytyjskiej i zdobi przód krzyża nad obręczą tego insygnium.

Najcenniejsze diamenty w Polsce to:

  • wielki czarny diament w złotej puszce św. Stanisława znajduje się w skarbcu katedry na Wawelu (1504r.)
  • bezbarwny diament w koronie monstrancji Jana Kazimierza, znajduje się w skarbcu klasztoru Paulinów na Jasnej Górze (1672r.).

 

Tekst: Jubiler Sezam, wystawca na naszych Targach Ślubnych (www.jubilersezam.pl)